Rīta kafija iedvesmo | No mūžīgās tievētājas par veselīga dzīvesveida iedvesmotāju

Viena no populārākajām lietām, ko cilvēki apņemas Jaunajā gadā, ir pievēršanās veselīgākam dzīvesveidam. Šonedēļ Rīta kafijas žurnāliste Gunta Kūla sarunājas ar īsto cilvēku, lai šī apņemšanās vainagotos ar panākumiem, – tā ir Everita Pastuhova. Viņa savulaik atbrīvojusies no 55 kilogramiem un nu ir spožā bāka visiem tiem, kuri vēlas gan sākt veselīgi dzīvot, gan nomest liekos kilogramus.

Nu apritējuši apmēram septiņi gadi, kopš Everita ir pavisam cita. Divu Everitu vietā ir viena, kā viņa pati mēdz teikt. 20 gadu ilga cīņa ar liekajiem kilogramiem: “Es visu to laiku dzīvoju sekojoši: 20 mīnusā, 25 plusā,” atminas blogere, slaiduma maratona “Viss ir iespējams” izveidotāja.

Runājot par atmiņām, jautājām: kāda bija Everita pirms septiņiem gadiem? “Ja man jāsaka godīgi, es to cilvēku pirms septiņiem gadiem bildēs vairs nepazīstu.” Uz jautājumu, kāda bija Everitas nodarbošanās, tad viņa teic: “Es tolaik varētu sevi nosaukt par vidējo latvieti. Esmu strādājusi dažādos amatos, esmu daudz ko apguvusi skaistumkopšanā. Esmu pat pamēģinājusi strādāt spēļu zālē. Taču visā visumā: darbs, mājas, ģimene un, protams, mūžīgā cīņa ar liekajiem kilogramiem.”

Dzīvespriecīgā, formīgā blondīne pa labi ir Everita (110 kg), un slaidā, skaistā tumšmate pa kreisi arī ir Everita (55 kg).

14 gadu vecumā svēru 100 kilogramu

Viņa tiešām ir piemērs tam, ka viss ir iespējams. Viņa sevi neskaitāmas reizes spīdzinājusi ar dažnedažādām diētām, nometusi liekos kilogramus un pēc tam atkal pieņēmusies svarā. Un izrādās, tā bijis jau kopš bērnības. “Jā, es biju liels bērns, manas ģimenes sievietes vienmēr bijušas apaļīgas, un neviens par veselīgu uzturu nedomāja. Es 14 gadu vecumā svēru 100 kilogramu.

Mūsu ģimenē katros svētkos galdi lūza, lai nekas netiktu izsviests miskastē, viss tika apēsts, un lielos daudzumos. Es tā augu līdz 14 gadiem.”

Pusaudža gados jeb 14 gadu vecumā sākās Everitas tievēšanas stāsts. Protams, katrs piekritīs, ka šis vecums ir ļoti īpašs katra cilvēka dzīvē, jo ir vēlme kādam līdzināties, vēlme izskatīties skaisti utt. Arī Everita nebija izņēmums.

Stāstot, kā Everita atminas šo posmu, viņa teic: “Es, analizējot pusaudža gadus ar šī brīža domāšanu, to atceros vairāk kā protestu pret sevi. Tas nebija ne dietologs, ne konkrēts tievēšanas plāns, tā bija badošanās, es neēdu pilnīgi neko. Man šķiet, ka es esmu izmēģinājusi visu, kas ir pieejams internetā vairāk nekā 20 gadu garumā.”

Vai vecāki pamanīja?

Skaidrs, ka svars neuzaug vienas dienas laikā, svara pieaugums noticis pamazām. Everita pastāsta, ka sešu gadu vecumā bijuši pieci lieki kilogrami, bet visvairāk viņa svarā pieņēmusies, sākot skolas gaitas. 14 gadu vecumā viņa svēra jau 100 kilogramu. “Tagad, par to domājot, iespējams, tas bija psiholoģisks stress, sākot skolas gaitas, es biju tiešām mierīgs mājas bērns, pat bērnudārzā biju mammai pielipusi, jo sanāca tā, ka viņa strādā manā bērnudārza grupiņā par auklīti.”

Par to, vai vecāki sāka izteikt piezīmes par acīmredzamo svara pieaugumu, Everita stāsta: “Uzreiz jau nē, taču apmēram 12 gadu vecumā, kad tuvojos 100 kilogramiem, vecāki mani aizveda pie kāda speciālista Rīgā, kur man tika veiktas dažādas pārbaudes. Rezultāti rādīja, ka nekādu problēmu nav un viss pat ir ideāli. Mani palaida mājās, un es jau neatceros, ko maniem vecākiem teica. Nekas cits atmiņā nav palicis.”

Jautājām arī, kā pret Everitu attiecās skolā. Kā zināms, teju katrs varētu pastāstīt kādu atgadījumu, jo vienmēr kāds tika apcelts.

Apcelta?

Vai arī Everita tika apcelta sava apaļīguma dēļ? Viņa ar prieku teic: “Nē, neviens mani neapcēla, bet, izsakot pusaudža gados kritiku par izskatu, tas dziļi iesēžas zemapziņā, un daudzos gadījumos jaunas meitenes šī iemesla dēļ sirgst ar bulīmiju vai anoreksiju,” aizdomāties aicina Everita.

Everita vēlas pateikties: “Es noteikti gribu pastāstīt, ka tam, ka netiku apcelta, lielā mērā jāpasakās manām skolotājām. Protams, ka attieksmes ir mainījušās, bet vienu gan atceros: pirmajā klasē skolotāja teica, ka mēs katrs esam citāds: viens ir liels, viens mazs, cits garš, cits īss, citam ir brilles vai kas cits, un viņa strikti noteica: “Ja es kādreiz dzirdēšu kaut ko sakām otram par ārējo izskatu, tad būs slikti.” Un tiešām, ja es paskatos skolas bildes, tur viena cilvēka vietā ir divi, es ļoti izcēlos, bet mani neviens neapsaukāja. Man nekad nav bijusi nosodoša attieksme ne no apkārtējiem, ne no ārstiem – vai lai runa būtu par šo, vai citu tēmu – nekad.”

“Skatoties arī uz “lielajām” fotogrāfijām, citi man stāsta, ka arī tad es biju skaista. Es saku, ka jā, kāpēc ne. Es arī tad vienmēr biju sapucējusies, man bija frizūra, manikīrs, pedikīrs. Es arī biju ļoti aktīva,” stāstot Everita ir priecīga.

55 kilogrami

Tad nu beidzot noskaidrosim, kā Everitai pēc 20 gadus ilgām mocībām izdevās atbrīvoties no 55 kilogramiem. “Kad bija pagājuši jau savi 20 gadi, es vienā brīdī sapratu, ka nav jēgas visu mūžu šādi dzīvot – plus, mīnus, plus, mīnus, un, protams, vēl viens iemesls bija mana meita. Viņai tolaik bija seši septiņi gadi, un es sāku ievērot, ka ēšanas paradumi, kas bija manā ģimenē, atkārtojas. Sapratu, ka rezultāts meitai būs tieši tāds pats kā man, ja neko nemainīšu.”

Everita bilst, ka, nenoliedzami, arī gēniem ir sava teikšana, tāpēc tas bijis spēcīgs signāls tam, ka dzīvē kaut kas ir kardināli jāmaina. Everita sākusi studēt visu iespējamo, ko varēja atrast interneta dzīlēs, televīzijā, žurnālos. Es visu jauniegūto informāciju pārbaudīju uz sevis, un pēc laika es sapratu, ka esmu atradusi un izstrādājusi savu tievēšanas sistēmu – produktu grupu savstarpējā saderība.”

Es sev neko neliedzu, es vienkārši esmu sapratusi, kuras produktu grupas sader, lai svars samazinātos, nevis pieaugtu. Ja īsāk būtu jāpasaka, tad tas ir saistīts ar ķīmiskajiem procesiem organismā.

Es teiktu, ka esmu ļoti atvieglojusi dzīvi saviem izaicinājuma dalībniekiem, jo es to pētīju un uz sevis pārbaudīju teju pusotru gadu, lai saprastu, vai tas strādā. Viņiem ir iespēja to apgūt divu nedēļu laikā.”

Turklāt Everita regulāri publicē dažādas veselīgās gan saldās, gan sāļās receptes, kas pieejamas ikvienam, sekojot Everitai Instagram.

 

Piecas plastiskās operācijas seku likvidācijai

Apmēram pusotra gada laikā pēc 20 gadu cīņas viņai izdevās atbrīvoties no 55 liekiem kilogramiem, taču tam bija sekas – daudz liekas ādas.  Everitai veiktas piecas  plastiskās operācijas: “Manā gadījumā ķirurģiskā iejaukšanās ir tikai un vienīgi seku likvidēšana. Man nebija variantu, liekās ādas bija ļoti daudz, un tai pusei manis kaut kur taču bija jāpaliek. Ja cilvēks atbrīvojas no tik daudz lielā svara, sports vien nepalīdzēs.

Pat mana plastiskā ķirurģe teica, ka tāda katastrofa manā gadījumā bija viņas pirmā pieredze 30 gadu laikā. Viņa nezināja, no kura gala lai sāk. Arī ārste apliecināja, ka neko citu es darīt nevarētu, jo tā liekā āda bija pilnīgi nedzīva, nevar sarauties tas, kas ir nedzīvs.” Vairāk par Everitas plastiskās ķirurģijas pieredzi variet skatīt Instagram.

“Mazākais svars, ko es ieguvu, mokot sevi ar neēšanu un diētām, pieauguša cilvēka ķermenī bija 80 kilogrami. Es nebiju pat iedomājusies, ka es varētu kādreiz mūžā svērt 55 kilogramus. Nu, nekad!

“Es arī ticēju un atrunājos ar visiem šiem tekstiem “Nu es jau nevaru, mans organisms, mana uzbūve, mana vielmaiņa, mans vecums, man smagi kauli utt.”” Muļķības!” viņa iesaucas. “Patiesībā mēs varam svērt tik, cik gribam – normas robežās. Visas iepriekšminētās lietas ir viltīgo tievētāju atrunas! Šīs atrunas ir kā visiem zināmi Ziemassvētku dzejolīši, kurus Everita labi zina. Visi jau saka vienu un to pašu: es jau nemaz tik daudz neēdu, mana vielmaiņa, man smagi kauli utt.”

Kad Everita bija atbrīvojusies no puses sevis, viņa saprata, ka beidzot grib saprast – ko tālāk, lai neatgrieztos pie iepriekšējās dzīves. Everita ir liela saldummīle, viņa ēd kūkas, cepumus, dažādus saldos ēdienus, picas un visu ko citu, BET tas viss ir ļauts tievētājiem, jo viņa daudz strādājusi pie tā, lai saliktu kopā pareizos produktus, kas būtu gan gardi, gan veselīgi, gan vienkārši pagatavojami, gan atļauti tievētājiem. Ar receptēm var iepazīties zemāk Everitas Instagram kontā.

Everita nenoliedz, ka apēd savu reizi arī pa kādam eļļā vārītam frī kartupelim vai burgeram, taču galvenais ir saprast, kad to var, kas jādara, lai atgrieztos ierastajā režīmā. Šo dzīves gudrību Everita māca saviem dalībniekiem “Viss ir iespējams” izaicinājumos. Vairāk skatīt šeit.

Strauju popularitāti Everita ieguvusi, kad kāds ziņu portāls uzaicināja uz interviju, lai iedvesmotu citus sasniegt rezultātus. Vienas nakts laikā viņa kļuva teju vai populāra, pati smejoties teic, ka diennaktī viņas profilam Instagram piesekoja apmēram tūkstoš cilvēku. “Es pat sākumā nesapratu, kas notiek, kas ir šie cilvēki, jo iepriekš tas nebūt nebija mans darba lauks, kā tas ir šodien.”

Nekas no tā, kas ir šobrīd, nebija plānots

Neskaitāmi cilvēki uzdeva jautājumus par Everitas tievēšanas stāstu, aicināja viņu dalīties pieredzē, izveidot izaicinājumus. Daudz par to neko nezinot, Everita ļāvās nezināmajam un pļāpu līmenī noorganizēja pirmo izaicinājumu jau vairāk nekā pirms diviem gadiem. Soli pa solītim un tagad šie divu nedēļu izaicinājumi ir piepildīti, izzinoši, interesanti, atliek vien pašiem pārliecināties!

Es uzskatu, ka dzīvē nekad nekas nenotiek tāpat vien, jo mans liekais svars deva to, ar ko es nodarbojos tagad. Es tiešām daru savu sirdslietu. Es priecājos par katru, kuram esamu palīdzējusi, un jāpiemin, ka nu izaicinājumā piedalās ne tikai sievietes, bet arī vīrieši.

Notievēt šajā visā ir plusiņš, bet mans pamatmērķis ir mainīt cilvēku uzskatus, stereotipus un aizspriedumus par veselīgu uzturu. Es nekad neslēpju un saku, ka man nav ne ārsta, ne dietologa, ne veselības uztura speciālista diploms, tā ir mana pieredze, ar kuru dalos. Vienmēr arī brīdinu, ka, ja cilvēkam ir kādas veselības problēmas, nevarēšu dod padomu,” tā Everita.

Es tiešām vēlos, lai mans izveidotais izaicinājums ir pēdējais tievēšanas izaicinājums manu dalībnieku mūžā.

Vīrs precējies vienreiz, bet sievas divas

Sarunā runājām arī par to, ka daļai sieviešu šķiet, ka svars ir tas, kas traucē satikt vīrieti. Kaut kur kādai par daudz, kādai citai kaut kur par maz. Arī vīrs Everitu iemīlēja, apprecēja tādu, kāda viņa bija. Viņa min arī to, ka par interesei no pretējā dzimuma nekad nav sūdzējusies arī ar 110 kilogramiem.

Es vienmēr smejos, ka manam vīram ir paveicies – viņš ir precējies vienu reizi, bet sievas viņam ir divas. Viena bija blondīne ar 110 kilogramiem, bet otra tumšmate ar 55 kilogramiem.

Turklāt mans vīrs ir par mani piecus gadus jaunāks, un nav tā, ka mani kaut kāds onkulītis paņēma. Un es viņu izvēlējos, nevis viņš mani,” viņa smaidot saka.

Everita stāsta, ka ne mazums kuriozu bijis viņas izskata maiņas dēļ: “Tā kā dzīvojam mazpilsētā, pilsētas iedzīvotāji sejās viens otru pazīst. Klīda baumas, ka manam vīram ir mīļākā vai cita sieva.”

Vienlaikus viņa stāsta, ka pārmaiņu laikā neplānojot kļuvusi no blondīnes par tumšmati. Un blondīne bijusi jau no pamatskolas laika. Everita mainījusies līdz nepazīšanai, kas bijis par iemeslu mēļošanai.

Uzmanās, Everita vēro!

Runājām arī par to, vai kopumā latviešu tautu varētu raksturot kā apaļīgu tautu, Everita teic, ka tik traki jau nav. Tomēr viņa nemaz neslēpj, ka gribot negribot viņa bieži vēro cilvēkus. Viņa smejas: “Es laikam nevaru dzīvot vairs kā normāls cilvēks, jo, stāvot lielveikalā rindā, es skatos, kas cilvēkiem ir iepirkumu grozā.”

Pat veikalā, stāvot rindā, es domāju, analizēju, jo es tiešām, pat pamostoties, domāju par veselīgu uzturu, jo nu jau tā ir visa mana dzīve.”

Everita dalās ar piemēru: “Skatos, veikalā stāv sieviete, gados pieklājīga kundze, ar ideālu augumu. Nodomāju – paskatīšos, ko tad viņa pērk. Un es to daru, lai pārliecinātos, vai tas, ko viņa pērk saliekas kopā ar to, kā viņa izskatās. Un jā, pēc pirkumiem man viss ir skaidrs!

Tad vēl viens piemērs. Lielveikalā stāv ļoti skaista meitene, bet pilnīgi nagi niez, kā gribētos ar viņu pastrādāt, lai viņa būtu pati pilnība. Ieskatoties pārtikas grozā, es redzu: šokolādes tāfelīte, pica, cukura paciņa. Un atkal es pārliecinos par to, ka – tu esi tas, ko tu ēd.”

Runājot par slaiduma maratona dalībnieku sasniegtajiem rezultātiem, Everita min neskaitāmas sievietes, kuras kardināli mainījušas savas dzīves, pateicoties dalībai viņas izaicinājumos.

Viņa arī atklāj savu lielāko trumpi: “Jā, man ir sieviete, kura ir ļoti tuvu manam svara zudumam, t.i., –50,5 kilogrami.”

Kas ir Everitas laimes atslēga tam, ko viņa dara?

“Lai arī neesmu ne ārsts, ne dietologs, mans pluss ir tas, ka es zinu, ar ko tievētāji saskaras, es zinu, ko tas nozīmē. Domāju, ka tieši tāpēc tik daudz cilvēku man uzticas. Ir grūti reizēm noticēt smalkai, skaistai dietoloģei, kurai nekad nav bijušas problēmas ar lieko svaru, bet ir daudz zināšanu par veselīgu uzturu, jo viņa nezina, kā tas ir – būt mūžīgā tievētāja ādā.”

Nobeigumā Everita atgādina, ka ceļā uz ideālo augumu nepalīdzēs ne kuņģa samazināšanas operācija, ne tauku atsūkšana, ne pulveri, ne tabletes. “Cilvēki laikam ir aizmirsuši, ka veikalā var iegādāties produktus. Kāpēc mēs esam gatavi darīt jebko, maksāt jebkādu summu tikai, lai ar sevi nestrādātu?”

Pievienosies?

Kā reiz šodien, 7.janvārī, var sākt pieteikties 2022.gada pirmajam “Viss ir iespējams” izaicinājumam mājaslapā. Jāpatur prātā, ka vietu skaits ir ierobežots. Par norisi un visu citu interesantu var sekot līdzi Everitai Instagram profilā.

LV/RUS/ENG»

You cannot copy content of this page